Konferencja OKIBEdu 2010

W dniach 27-28.05.2010r. miała miejsce II Ogólnopolska Konferencja Inżynieria Biomedyczna – Edukacja (OKIBEdu) organizowana przez Międzywydziałową Szkołę Inżynierii Biomedycznej AGH. Wydarzenie to zgromadziło dydaktyków, studentów, pracodawców i pasjonatów inżynierii biomedycznej z całego kraju. Pierwsza taka konferencja odbyła się w czerwcu 2008 roku. Na tegorocznej edycji nie zabrakło przedstawicieli SKN Biomed, zarówno w gronie uczestników jak i organizatorów.

Wszystko rozpoczęło się w gmachu głównym AGH od przywitania gości i otwarcia konferencji przez prorektora prof. Tomasza Szmuca oraz przewodniczącego komitetu naukowego prof. Ryszarda Tadeusiewicza, który ponadto wygłosił referat wstępny. Głos zabrał również przewodniczący komitetu organizacyjnego a zarazem kierownik MSIB i opiekun naukowy SKN Biomed prof. Piotr Augustyniak.

Kolejno, rozpoczęły się obrady sekcji tematycznych konferencji prowadzone przez członków komitetu naukowego OKIBdu. W pierwszym dniu przedstawiono referaty z zakresu szeroko pojętej dydaktyki i organizacji studiów na kierunku inżynieria biomedyczna, a także w zakresie inżynierii biomateriałów oraz biomechaniki. Równolegle odbywały się wycieczki do laboratoriów, gdzie prowadzone są zajęcia dla studentów MSIB. Goście konferencji zwiedzili między innymi laboratoria aparatury medycznej, zintegrowanych systemów pomiarowych wartości nieelektrycznych czy inżynierii biomateriałów.

Po zakończeniu obrad pierwszego dnia konferencji i chwili wytchnienia na uczestników czekały kolejne atrakcje. Studenci wyruszyli w wycieczkę po Krakowie „wesołym tramwajem” i potem bawili się w klubie na terenie starych fortów. Wykładowcy natomiast uczestniczyli w kolacji profesorskiej poprzedzonej spacerem po grodzie Kraka.

Drugi dzień konferencji ropoczął się od sesji zatytułowanej: Realizacja misji edukacyjnej. Podczas której między innymi został wygłoszony referat członków naszego Koła, zatytułowany: Wizerunek inżyniera biomedycznego. Prezentacja poruszała temat postrzegania zawodu inżyniera biomedycznego oraz toku studiów na naszym kierunku, przez studentów MSIB.

Po przerwie na kawę, odbyła się dyskusja panelowa Wspólne problemy, której patronował prof. Tadeusiewicz. Podczas dyskusji rozmawiano na temat przyszłości nauczania inżynierii biomedycznej oraz rozważano metody prowadzenia tego kierunku studiów. Ponieważ czas przewidziany przez organizatorów na dyskusję okazał się niewystaraczający na wyczerpujące omówinie tematu, postanowiono przenieść dyskusję do Internetu i kontynuować ją w formie listy dyskusyjnej.

Kojenymi puntami programu była sesja poświęcona zagadnieniom dotyczącym informatyki i elektroniki w medycynie oraz podsumowanie obrad, podczas którego głos zabrał prof. Tadeusiewicz. Na zakończenie konferencji organizatorzy przewidzieli współną zabawę dla wszystkich uczestników podczas biesiady akademickiej w karczmie koło Krakowa. Zabawa trwała do późnego wieczora.

Tekst opracowany przez Mateusza Cebulę, zdjęcia różnych autorów.

Posted by

Permalink